حسن روحانی از بانک مرکزی خواسته درگاه‌های پرداخت رمزارز‌ها را نبندد

رییس‌جمهور جلوی بستن صرافی‌های دیجیتال را گرفت!

به نظر می‌رسد تلاش یک‌ماهه فعالان صنعت رمزارز و بلاکچین ایران به ثمر نشسته و دولتی‌ها متقاعد شده‌اند که اجازه دهند. فعالیت کسب‌وکارهای این حوزه ادامه داشته باشد. یک ماه سختی که این بازار پشت سر گذاشت حالا با نامه‌ محمود واعظی خطاب به رییس کل بانک مرکزی احتمالا تمام شود.

نامه‌ای که در آن تاکید شده ستاد اقتصادی دولت با توجه به درخواست بیش از ۶۰ هزار فعال حوزه رمزارزها مبنی بر مسدود نشدن درگاه‌های پرداخت صرافی‌های دیجیتال از عبدالناصر همتی می‌خواهد که اقدام لازم را انجام دهد. اقدام لازمی که قریب به یقین معنایش نبستن صرافی‌های دیجیتال است.

اقدامی که واضح است با مداخله مستقیم حسن روحانی و برای ثبت نشدن یک بگیروببند اینترنتی در روزهای پایانی عمر دولتش از بانک مرکزی مطالبه شده است. بانکی که در چند هفته گذشته به شدت از طرف مجلس و برخی دیگر از منتقدان رمزارزها زیر فشار بود تا درگاه‌های صرافی‌های دیجیتال را مسدود کند.
اما حالا به نظر می‌رسد با عقب‌نشینی نسبی مجلس از مواضع اولیه‌اش و انتشار این نامه؛ روزهای سخت و بحرانی صرافی‌ها به پایان رسیده باشد.

کارزاری برای بقا

یک ماه است که فعالان رمزارزها شبانه‌روز در تلاش هستند تا جذابیت‌ها و ظرفیت‌های این بازار را برای مجلس‌نشینان و دولتی‌ها شرح دهند تا آن‌ها راضی شوند. که از تز بستن درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمزارز دست بردارند.

علاوه بر جلسات مختلفی که صاحبان کسب‌وکارها و فعالان صنفی رمزارزها با کمیسیون‌های مختلف و مشاوران رییس مجلس و برخی نهادهای قضایی داشته‌اند. در یک حرکت منسجم و با کمپین جمع‌آوری امضا که با هدایت سه تشکل انجمن صنفی فین‌تک، انجمن بلاکچین و نظام صنفی رایانه‌ای کشور انجام شد.
بیش از ۶۰ هزار نفر از رییس‌جمهور درخواست کردند که با مداخله خود اجازه ندهد درگاه‌های پرداخت آن‌ها بسته شوند. درخواستی که امروز و با نامه محمود واعظی به نظر می رسد پاسخ مثبت گرفته است.

اگرچه با دستگیری مدیرعامل صرافی کریپتولند به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور نهادهای امنیتی نشان داده‌اند. که برای شفاف کردن و بهبود این فضا برنامه‌هایی دارند اما حالا صرافی‌های معتبر و قدیمی می‌توانند تا حدودی خیالشان راحت باشد. که کاربرانشان از ترس محدودیت‌های بانک مرکزی به صرافی‌های بین‌المللی کوچ نخواهند کرد.
و حتی خوشبینانه شاید بتوانند امید داشته باشند حجم قابل‌ملاحظه‌ای از سرمایه‌های رمزارزی که چند هفته گذشته به همین دلیل از صرافی‌های داخلی خارج شد دوباره به داخل کشور بازگردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.