افزایش ۴.۵ برابری مبادلات صرافی‌های ارز دیجیتال

تترلند گزارش سالانه منتشر کرد

افزایش قیمت بیت‌کوین‌، آلت‌کوین‌ها و میم‌کوین‌ها، ظهور توکن‌های غیرمثلی (NFT) و استفاده از رمزارزها در دنیای متاورس از عواملی هستند که صرافی تترلند می‌گوید در سال ۱۴۰۰ باعث گسترش روی آوردن مردم به دنیای رمزارزها شده است. داده‌های گزارش سالانه این صرافی ارز دیجیتالی به خوبی افزایش محبوبیت رمزارزها در میان ایرانیان را نشان می‌دهد.

طبق گزارش این صرافی، ۵۷ درصد از حجم مبادلات رمزارزی در ایران به واسطه سکوهای رمزارزی انجام می‌شود. تترلند همچنین در این گزارش آورده، در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۲۴ میلیون بازدید از این سکو انجام شده و کاربرانش ۵.۳ برابر رشده کرده‌اند.

تترلند در گزارش خود آورده است ۹۷ درصد تعداد تراکنش‌های رمزارزی در کشور با استفاده از سکوهای رمزارزی انجام می‌شود و تنها سه درصد معاملات از لحاظ عددی خارج از سکوها صورت می‌گیرد. از سویی دیگر اگر مبادلات را بر مبنای حجم ارزشی تراکنش حساب کنیم، اوضاع متفاوت است. ۵۷ درصد حجم تراکنش‌های رمزارزی کشور از طریق پلتفرم‌ها و ۴۳ درصد خارج از آنها انجام می‌شود. مقایسه این دو عدد نشان می‌دهد معامله‌گرانی که حجم معامله‌هایشان بزرگ‌تر است تمایل کمتری به استفاده از پلتفرم‌های خرید و فروش ارز دیجیتالی دارند.

تترلند
سهم بازار سکوهای تبادل رمزارزی در ایران

همچنین تعداد تراکنش‌های رمزارزی در ایران بر مبنای تعداد تراکنش‌ ۲۲ درصد از طریق صرافی رمزارزی (OTC) و ۷۸ درصد در بازارهای معاملاتی انجام می‌شود، اما با در نظر گرفتن حجم تراکنش‌ها ۴۷ درصد از آنها به شکل OTC و ۵۳ درصد در بازار انجام می‌شود.

۷۹ درصد از معاملاتی که در سکوهای رمزارزی انجام می‌شود با استفاده از تومان و مابقی،‌ ۲۱ درصد، با استفاده از رمرزارزهای دیگر است. از میان معاملات ریالی نیز ۲۵ درصد مردم با تتر و ۷۵ درصد با سایر رمزرارزها معامله می‌کنند.

تترلند
سهم معاملات تتر در بازار رمزارز ایران

داده‌های تترلند نشان می‌دهد گرایش معامله‌گران ایرانی در سال‌های اخیر به بازارهای ایرانی رشد چشمگیری داشته است. در این گزارش می‌‌بینیم در حالی که در سال ۹۷ تنها هفت درصد معامله‌گران ایرانی از بازارهای داخلی استفاه می‌کردند، در سال ۱۴۰۰ این نسبت بیش از هفت برابر رشد کرده و به بیش از ۵۲ درصد رسیده است.

پلتفرم تترلند در این گزارش‌، آمارهایی از وضعیت فعلی خود نیز ارائه کرده است. بنا بر اعلام تترلند، در حال حاضر تعداد نصب‌های اپلیکیشن این سکو به بیش از ۸۱۶ هزار عدد و تعداد کل نصب‌های فعال به بیش از ۲۳۷ هزار عدد رسیده است.

تترلند
تعداد تراکنش‌ها در صرافی‌ رمزارزی تتر لند

کاربران در سال ۱۴۰۰، ۲۳ میلیون و ۷۰۰ هزار بار از تترلند بازدید کرده‌اند و تعدادشان نیز نسبت به سال ۹۹، رشدی ۵.۳ برابری را نشان می‌دهد. مطابق انتظار، این صرافی در میان جوانان محبوب‌تر از گروه‌های سنی دیگر است و افراد ۲۵ تا ۳۴ ساله، با نسبتی ۳۹ درصدی، پرشمارترین گروه سنی در میان کاربران تترلند هستند.

تترلند می‌گوید آبان، ماهی بود که در این پلتفرم، رکورد حجمی و عددی تراکنش‌های ماهانه در سال ۱۴۰۰ شکسته شد. همچنین حجم میانگین تراکنش کاربران به طور میانگین ۶۳۷ تتر در سال ۱۴۰۰ بود و تعداد تراکنش‌ها نسبت به سال ۹۹ در تترلند هشت برابر شد. کاربران تترلند به طور میانگین ۱۰.۳ تراکنش در سال گذشته انجام داده‌اند.

آمارهای مربوط به فعال‌ترین کابران نیز جالب است. یکی از کاربران تترلند در طول سال گذشته، پنج هزار و ۱۶۳ تراکنش انجام داده که به معنی ۱۴.۱ تراکنش به طور متوسط در روز است.

 

دانلود PDF گزارش به صورت کامل

 

 

منبع:پیوست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.